Kriedové farby - Chalk paint

Kriedová farba je vhodná na maľovanie savých a nesavých povrchov ( nábytok, MDF, drevo, steny, kov, plast, podlahy, drevotrieska, keramika, prútie, sklo, obkladačky). Ideálne farby na redizajn, DIY a HANDMADE tvorbu.

Čo je kriedová farba?

Dekoratívna farba je známa svojím matným, kriedovým vzhľadom. Dáva nábytku a dekoráciam rustikálny, shabby chic alebo ošúchaný vintage štýl. Okrem matnej povrchovej úpravy sa chalk paint líši od tradičnej farby niekoľkými inými spôsobmi. Výhodou kriedových farieb je, že  sú univerzálne a ekologické, nevyžadujú žiadne prípravné práce - môžete maľovať priamo na väčšinu čistých a suchých povrchov , aj keď sú natreté . Ich zloženie je na vodnej báze, takže si  štetce môžete vyčistiť mydlom a vodou.

kriedové farby chalk paint

Použitie kriedových farieb v interiéri a v exteriéri: 

Kriedové farby, chalk paint sú vhodné pre začiatokníkov aj pokročilých. Pred použitím odporúčame farbu dôkladne premiešať. Príliš silnú a hustú farbu je možné zriediť trochou vody, alebo pri maľovaní môžete štetec namočiť najskôr do vody a potom do farby. Poprípade odporúčame použiť rozprašovač na vodu.  Povrch, ktorý idete natierať musí byť dôkladne očistený od nečistôt, prachu a odlupujúcich sa starých náterov a mastnoty. Povrch odmastníte vodou, alebo zbrúsite brúsnym papierom. Ak použijete kriedovú farbu na lesklé, staré laky, alebo natierané MDF dosky,  možno budete musieť použiť 2 až 3 nátery. Neodporúčame používať kriedové farby na priamom slnku a pri vysokých teplotách.  Na zvýšenie priľnavosti farby a zníženie počtu vrstiev môžete použiť podkladovú  farbu. Tenkú vrstvu naneste štetcom alebo valčekom. Počet odporúčaných vrstiev 1 - 2. Vo väčšine prípadov jedna vrstva už dostatočne pokrýva aj lakovaný povrch. Farba zasychá v závislosti od teploty okolia od 25 minút do menej ako hodiny. Ďalšiu vrstvu je možné aplikovať, keď farba dáva pocit sucha. Radšej počkajte na úplne vyschnutie a až potom môžete aplikovať druhú vrstvu farby. Po 24 hodinách -  ak je to potrebné - môžete povrch zbrúsiť brúsnym papierom alebo oceľovou vlnou, aby sa povrch vyhladil a dosiahol sa hladký , poprípade VINTAGE povrch. Na ochranu farby v interiéri použite lak alebo vosk. Pri povrchoch, kde hrozí vyššie riziko opotrebenia odporúčame laky. 

Výdatnosť farby závisí od povrchu, ktorý sa maľuje, od spôsobu lakovania a od efektu, ktorý chceme dosiahnuť. Čím lepšie je drevo alebo iný povrch pripravené na maľovanie, tým viac sa zvyšuje účinnosť náteru. Na dobre vyčistenom povrchu je možné dosiahnuť približne až od 11m2 / 1liter do 15m2 / 1liter natretého povrchu. Zriedením farby pred natieraním môžete dosiahnuť vyššiu účinnosť a väčšie pohodlie pri maľovaní.

Pri maľovaní rôznych povrchov vám vašu dekoratívnu prácu uľahčia aj šablóny na maľovanie   , vosky a laky. Tiež môžete kombinovať kriedové farby s farbami minerálnymi a metalickými. 

Kriedové farby : Technické parametre / certifikáty:

  • Certifikát EN 71-3+A1:2014 vydaný Institut pro testování a certifikaci,a.s.
  • Karta bezpečnostných údajov
  • zloženie: prírodné pigmenty - titánová biela + farebné pigmenty + voda
  • hustota: 1,80g/m3
  • výdatnosť: od cca 11m2 / 1liter do 15m2 / 1liter
  • odporúčaná teplota na uskladnenie od +5°C do 25°C
  • priemerný čas schnutia cca 30min
  • nizky podiel prchavých organických látok VOC ( volatile organic compounds )

Copyright © 2010 - 2023  Decotrend

Web stránky Neonus s.r.o. Hosting Firmhosting.eu